V súčasnej dobe sa čoraz viac diskutuje na tému elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Fotovoltické systémy sú ideálnou voľbou ako ušetriť vaše financie a rovnako tak aj naše životné prostredie. Fotovoltické systémy zabezpečujú čiastočnú alebo úplnú energetickú nezávislosť a hospodárne využitie energie. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, je potrebné mať základné znalosti o firme, ktorá vám takýto fotovoltický systém nainštaluje.
Pripravili sme si pre vás pár tipov a rád na čo si dať pozor pri výbere firmy
Na čo si dať pozor pri výbere realizačnej firmy a inštalácií fotovoltického systému
• Firma musí mať oprávnenie na inštaláciu fotovoltických systémov od MH SR. Odporúčame vždy vyžiadať si toto oprávnenie.
• Takisto si overte, či má firma autorizáciu od výrobcu meničov, prípadne batérií na ich inštaláciu a predaj.
• Nekupujte zariadenia na zahraničných e-shopoch, prípadne zo zahraničia – meniče nemusia mať lokalizáciu pre Slovensko a nemusíte mať reálnu záruku na kúpené výrobky.
• Overte si, že firma má možnosť riešiť prípadné záručné a pozáručné opravy. FTVE majú životnosť 20 a viac rokov, preto je dobré vedieť, čo kupujete a od koho.
• Kupujte len fotovoltické panely, ktoré sú schválenými zariadeniami SIEA a majú tak certifikáciu podľa noriem. Nájdete ich na: www.zelenadomacnostiam.sk/zariadenia.
• Pri hybridných meničoch si overte, že môžu byť pripojené do DS.
• Overte si, či inštaláciu vykonávajú len kvalifikované osoby, ktoré dodržiavajú aj predpisy a bezpečnosť pri práci.
• Držte sa pravidla, že pri spotrebe vyššej ako 3 kW treba používať 3-fázové pripojenie meniča a myslite na možnosť rozšírenia v budúcnosti, ak to bude potrebné. Majte preto aj priestor na streche. Ak uvažujete o použití batérie v budúcnosti, treba hneď inštalovať hybridný menič.
• Ak chcete mať zálohovanú elektrickú energiu, musíte mať aj menič s takýmto extra výstupom (load/EM). Nie vždy je to v cene, môže to byť aj za príplatok. Platí, že aj keď máte batérie a menič, nemusíte mať pri výpadku v elektrickej sieti zálohovaný zdroj elektrickej energie. Jednoducho vypadne sieť a nemáte elektrinu, aj keď svieti slnko a batérie sú nabité.
• Ak kupujete batériové úložisko, riaďte sa pravidlom, že kapacita úložiska má byť 2,5- až 3-krát väčšia ako výkon FTVP. Napríklad FTVP s výkonom 5 kWp si vyžaduje úložisko s kapacitou minimálne 12,5 až 15 kWh. Dnešným štandardom sú batérie LiFePo4 so životnosťou pri DOD 80 % (až 6-tisíc cyklov), čo je 15 a viac rokov. Treba si pozrieť dátum výroby, odporúčame nie starší ako 6 mesiacov od ich inštalácie (predávajú sa totiž aj „skladové ležiaky“).
• Skontrolujte si, či dodávateľ používa montážny materiál z hliníka a nehrdzavejúcej ocele. Pozinkované diely nevhodne chemicky reagujú s hliníkom, z čoho sú rámy FTVP. Kovové časti by mali byť galvanicky poniklované.
Pri dodržaní vyššie uvedených bodov je reálna šanca získať dobrú a kvalitne nainštalovanú FTVE.
Naša firma poskytuje odborný dohľad a poradenstvo pre zákazníkov, ktorí sa tak majú vždy kam obrátiť v prípade akýchkoľvek pochybností. Pristupujeme k zákazníkom v zmysle všetkých kvalitatívnych štandardov, a to buď priamo, alebo prostredníctvom našich autorizovaných montážnych firiem, ktoré spĺňajú podmienky, majú oprávnenia a certifikované školenia na montáž FTVE od našej spoločnosti.