Domov

Symbióza batériového úložiska, fotovoltiky a elektromobilu

Skupina firiem, do ktorej patrí EV-GP, pôsobí na slovenskom trhu už tri desaťročia a svoje skúsenosti v ostatných rokoch pretavila aj do nového segmentu – batériových úložísk energie a elektromobility

Jednoducho povedané, EV-GP ponúka sofistikované riešenia na skladovanie elektrickej energie,
ktoré v spojení s elektromobilom možno využívať obojsmerne – na nabíjanie batérie vozidla alebo, naopak, na čerpanie energie z jeho batérie. Tento systém je vyvíjaný a aj vyrábaný na Slovensku, kde prebieha aj jeho predaj a kompletné technické poradenstvo pre koncového zákazníka.

Zostava IQ Smart Home

Základom zostavy sú fotovoltické panely s výkonom od 5 kWp do 10 kWp a výkonný hybridný menič
s výstupom EPS a výkonom do 20 kW. Najpodstatnejšou časťou tohto systému je batériové úložisko EV-GP LPF HV vo vyhotovení 23 kWh alebo 31 kWh, ktoré pozostáva z akumulátorov typu LiFePo4, pri ktorých výrobca deklaruje viac ako 15-ročnú životnosť (6-tisíc cyklov/DOD 80 %).

Samozrejmosťou je aj nabíjacia stanica pre elektromobily (EV) a hybridné automobily (PHEV), ktorá je zastúpená modelom EV-GP home 22 kW IQ Smart.

Nabíjanie je možné realizovať dvomi spôsobmi. IQ nabíjaním z prebytkov, keď riadiaca jednotka riadi plynule výkon do nabíjačky a neukončí nabíjanie ani v prípade nedostatku energie zo slnka, ale ho len preruší. Pri prebytkoch je možné spúšťať aj ohrev teplej vody, tepelné čerpadlo, resp. iné možnosti, kde sa využíva energia zo slnka. Pri spodných úrovniach nabitia batérií – nedostatku slnečnej energie – je možné automatické napájanie z elektromobilu, ktorý podporuje V2L, teda má 1-fázovú výstupnú zásuvku, a tak máte v dome kompletné 3-fázové napájanie z elektromobilu. Rovnako ako elektromobil môže byť pripojený na externý zdroj, a teda LPG, benzínový, dieselový alebo vodíkový generátor. Celý systém, samozrejme, možno používať v konfiguráciách ON GRID, OFF GRID či ako ostrovný systém napájania.

Batériové úložisko

Batériové úložisko sa ponúka v dvoch výkonnostných zostavách – 23 kWh a 31 kWh –, pričom ich
možno rozšíriť aj o ďalšiu zostavu, a získať tak až 46 kWh/62 kWh úložisko energie. Na svoje si tak prídu súkromní majitelia aj menšie firmy. Batérie štandardne obsahujú modul BMS, ktorý monitoruje a balansuje každý článok a poskytuje mu potrebnú ochranu. Na komunikáciu s meničom alebo nadriadeným systémom sa využíva komunikácia v štandarde RS485 alebo CAN.
Celé batériové úložisko je poňaté modulárne, čo umožňuje jeho neskoršie rozširovanie podľa potrieb zákazníka. Úložisko sa vyznačuje vysokým štandardom bezpečnosti, teda je možné prevádzkovať ho aj v interiéroch.

Príkladom praktického riešenia pre domáce nabíjanie je wallbox EV-GP AC3F 22kW. Táto inovatívna 3-fázová AC nabíjacia stanica so SMART funkciami a s maximálnym výkonom 22 kW sa postará o pohodlné, bezpečné a efektívne nabíjanie elektrických vozidiel doma, ale aj vo firme. V prípade záujmu sa dá prepojiť priamo s fotovoltickým systémom. Využitím inteligentných funkcií možno regulovať výkon nabíjania, optimalizovať čas nabíjania v závislosti od dostupnosti elektriny alebo aktuálnej tarify a taktiež vždy sledovať reálnu spotrebu.

Okrem nabíjacích riešení pre domácnosti má EV-GP v malíčku aj nabíjanie vo firmách, v hoteloch,
nákupných centrách či reštauráciách. Patrí medzi popredných odborníkov so zameraním na prepájanie nabíjacích systémov pre elektromobily s fotovoltickými panelmi.

Najnovšie články