Domov

Zelená domácnosť

Rozhodnutie vytvoriť si ekologickú zelenú domácnosť zníži vaše účty za energiu, vašu uhlíkovú stopu a zanechá vám energeticky efektívny domov. Byť ekologický je rovnako dobré pre vaše zdravie a bankový účet, ako aj pre matku prírodu.

Tu je 5 spôsobov, ako môžete urobiť svoj domov zelenším.

Fotovoltický solárny panel

Začlenenie solárnej energie do vášho domova je skvelý spôsob ako znížiť uhlíkovú stopu a ušetriť veľkú čiastku peňazí za energie! Fotovoltaické solárne panely sú stále lacnejšie a efektívnejšie. Na solárny panel môžete dokonca využiť dotácie od štátu až do výšky 1500€.

Dažďová voda

Ak chcete chrániť životné prostredie, zachovať sviežu pôdu vo vašom dvore a rovnako tak aj ušetriť peniaze za vodu, odporúčame vám naplno využívať dažďovú vodu. Či už pri polievaní, upratovaní alebo umývaní auta je vynikajúce použiť práve dažďovú vodu. Verte, že rozdiel neuvidíte! Teda vlastne áno, vo vašej peňaženke.


Kompostovanie

Kompostovanie má nespočetné množstvo výhod, vrátane obohacovania pôdy, pomáha udržiavať vlhkosť, potláča choroby rastlín a znižuje potrebu chemických hnojív. Bio odpad vytvorí dokonalú pôdu, vďaka ktorej bude vaša záhrada zelenšia!

 

Recyklácia a opätovné použitie

Koľko vecí vo vašej domácnosti použijete raz a vyhodíte? Či už je to papierová taška z obchodu alebo rozbitá stolička vo vašej obývačke, nemusíte ju vyhadzovať do kontajnera len preto, že zaberá miesto. Práve papierovú tašku by ste mali recyklovať a rovnako tak aj plasty a sklo! A skúste najprv opraviť rozbitú stoličku, nie okamžite kupovať novú. Vďaka takýmto maličkostiam pomôžete prírode a taktiež aj vašej peňaženke.

Prejdite na LED žiarovky (svetelné zdroje)

Používanie LED svetelných zdrojov je jednoduchý spôsob ako zvýšiť energetickú efektívnosť vášho domova. Veľkou výhodou je, že za LED žiarovky nezaplatíte veľa, takže je to jeden z prvých krokov k zelenej domácnosti. Rovnako tak tieto žiarovky spotrebujú malé množstvo energie. Výrobcovia uvádzajú životnosť LED žiarovky 20 000 až 50 000 hodín, čo pri svietidle, ktoré sa používa štyri hodiny denne, predstavuje životnosť 14 až 34 rokov.

V dnešnej dobe existuje už nespočetné množstvo alternatív ako premeniť svoju domácnosť na zelenú! Stačí ak začnete malými zmenami, pretože aj malé kroky dokážu pomôcť našej planéte!

Najnovšie články